En İyi Bilim Kurgu Filmleri – Bilim Kurgu Filmleri Listesi

en iyi bilim kurgu filmleri

En İyi Bilim Kurgu Filmleri – Bilim Kurgu Filmleri Listesi

Beyaz perdede bu zamana kadar boy göstermiş olan filmler arasında seyirciler tarafından en çok tercih edilen kategori bilim kurgu filmleri olmuştur. Fantastik bir dünyaya giriş yapan seyircilerin birbirinden farklı konuların işlendiği filmleri tercih ettiği, sinema eleştirmenleri tarafından bu filmlerin en iyi notları aldığı görülür. Sinema tarihi boyunca çekilmiş olan en iyi bilim kurgu filmleri listesi ise şöyle sıralanabilir;

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

 1. Avengers: Infinity War – Avengers: Sonsuzluk Savaşı IMDb: 8,5

  en iyi filmler yabancı
  En İyi Filmler – Yenilmezler : Sonsuzluk Savaşı

Avengers serisinin iki kısım şeklinde yayınlanan son serisi Infinity War ile Sonsuzluk Savaşı filmleri birbirilerine bağlantılıdır. En iyi bilim kurgu filmleri listesindeki Infinity War filminde Thanos’un sonsuzluk eldivenini çalıştıracak olan taşları ele geçirmek için yaptığı yolculuk ve Avengers ekibinin bu taşların toplanmasının önüne geçmek için verdiği mücadele konu edinilir. En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Sonsuzluk Savaşı filminde ise dünya üzerinden silinen ekip arkadaşlarını kurtarmak için hayatta kalan Avengers takımı geçmişe giderek olacakları engellemeye çalışırlar.

 1. Deadpool 2 – Deadpool 2 IMDb: 7,8

  en iyi yabancı filmler
  En İyi Yabancı Filmler – Deadpool 2

X-men ekibinden uzak durarak kahramanlık işlerini devam ettirmekte olan Deadpool, kız arkadaşı Vanessa olan mutlu birlikteliğinin Cable’ın ortaya çıkması ile bozulduğunu görür. Cable gelecek zamanda tehdit oluşturacak bir çocuğun peşine düşer. Cable’ı durdurabilmek için süper güçlere sahip olan bir ekibi toparlayan Deadpool, bu çocuğu da ekibe dahil eder. X-Force adını verdiği ekip, Deadpool ile beraber bir maceraya atılır.Bilim kurgu filmleri içerisinde yer alan bu film 18 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girmiştir. Eleştirmenler tarafından da en iyi bilim kurgu filmleri kategorisine alınmıştır.

 1. Venom – Venom: Zehirli Öfke IMDb: 6,7

Marvel evreninde geçen en iyi bilim kurgu filmleri arasında bulunan Venom’da Eddie Brock hırslı bir muhabirdir. Uzaydan dünyaya gelen ve adına simbiyot denen bir varlığın bir şirket tarafından deneylere tabi tutulduğunu öğrenen Eddie Brock, bu işin üzerine gidinde mesleğinden olur. Araştırmasında tek başına ilerleyen Eddie, kendine Venom diyen bu varlığın yeni taşıyıcısı olur. Firma sahibinin kendisini öldürmek için gönderdiği ekipten Venom ile yaptığı işbirliği sonucu kurtulan Eddie’nin uğraşması gereken yeni bir düşmanı daha olacaktır. Tom Hardy’nin başrolünde yer aldığı bu film en güzel bilim kurgu filmleri içerisinde yer alır. 5 Ekim 2018 tarihinde vizyona girmiş ve gişe rekorları kırmıştır.

 1. Lucy – Lucy IMDb: 6,4

Scarlett Johansson’un başrolünde yer aldığı en güzel bilim kurgu filmleri listesinde yer alan Lucy filminde, Tayvan’ın başkentinde en aktif ticaret yolu uyuşturucu üzerinden sağlanmaktadır. Sıradan bir genç kız olan Lucy, bir kaç gecesini beraber geçirdiği Richard yüzünden kendisini en azılı uyuşturucu şebekesinin içerisinde bulur. Vücudunun içerisine taşıması için yerleştirilen sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde kanına karışmaya başlar. İnsanüstü yetenek de kazandıran bu uyuşturucu sayesinde Lucy, çeteyi ve diğer uyuşturucu şebeklerini çökertmeye karar verir. 8 Ağustos 2014 tarihinde vizyona girmiş olan Lucy filmi, en güzel bilim kurgu filmleri içerisinde yer alır.

 1. Bird Box – Kuş Kafesi IMDb: 6,6

Netflix dijital yayın organı tarafından yayınlanan ve en iyi bilim kurgu filmleri arasında kendisine yer edinen Bird Box filminde, bilinmeyen bir varlık tarafından absorbe edilen insanların intihar ettikleri görülür. Çıplak gözle bakılmaması gereken bu varlık işe başa çıkmaya çalışan Malorie ve iki çocuğu hayatta kalabilmek için imkansız bir göreve atılırlar. Gözleri bağlı bir şekilde nehri geçmeleri gerekirken başlarına gelen bir dizi olayın yanı sıra 5 yıl öncesine kadar dayanan olaylar zinciri de filmde konu edinilir. Geliştirdikleri duyu yeteneklerine ve zekalarına göre hareket etmeleri gerekirken Malorie ve çocuklarını bir dizi macera beklemektedir. En iyi bilim kurgu filmleri arasında bulunan Bird Box, 21 Kasım 2018 tarihinde Netflix platformunda yayınlanmıştır.

 1. The Meg – Derinlerdeki Dehşet IMDb: 5,7

Tarih öncesinden kalma bir canavarın durdurulmaya çalışıldığı The Meg filmi en iyi bilim kurgu filmleri listesinde kendisine yer bulur. Derin deniz su altısı, soyunun çoktan tükendiği düşünülen bir varlık tarafından saldırıya uğrar. Çin okyanus bilimcisi bu olayı çözebilmesi için kurtarma dalgısı Jonas Taylor ile anlaşır. 23 metrelik bir Megalodon ile daha önce de karşılaşan Taylor, deniz altında sıkışıp kalmış olan mürettebatı kurtarabilmek için elinden geleni yapacaktır. En güzel bilim kurgu filmleri kategorisinde yer alan The Meg, 10 Ağustos 2018 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Black Panther – Kara Panter IMDb: 7,3

en iyi filmler
En İyi Yabancı Filmler – Black Panther

Marvel evreninin en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan ve fantastik ögeler barındıran filmi olan Black Panther, babasının ölümü sonrasında gizli ülke Wakanda’nın kralı olan T’Challa’nın hikayesini konu edinir. Dış dünyadan izole bir yaşam süren Wakanda ülkesi teknolojik açıdan dünyadaki tüm medeniyetlerden ileri seviyededir. T’Challa’nın krallık yetenekleri tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan bir çatışma sonucunda test edilir. Kendi yaşam biçimlerini korumak ve halkını güvenme tutmak isteyen kral, kardeşinden büyük bir destek alır. En güzel bilim kurgu filmleri içerisinde teknolojik gelişmelerin seyircide uyandırdığı merak ile yankı uyandıran Black Panther filmi 16 Şubat 2018 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Passengers- Uzay Yolcuları IMDb: 7,0

Başrollerin Chris Pratt ve Jennifer Lawrence gibi Oscar ödüllü oyuncuların paylaştığı ve en güzel bilim kurgu filmleri arasında yer bulan Passengers filmi, ilaç ayarlı olan uykusundan bilinmeyen bir neden ötürü erken uyanan uzay yolcusu Jim Preston konu ediniliyor. Uzay yolculuğu esnasında varmaları gereken yere daha çok uzun yıllar olduğunu kavrayan Jim için işler sıkıcı hale gelmeye başlar ve uyuyan diğer ekipten birini uyandırmaya karar verir. Bu kişi 100 yıl erken uyandırılan Aurora’dır. Gemide çıkan teknik bir arıza ikisinin arasındaki gerilim yükselmesine ve bir dizi maceraya atılmalarına neden olur. En iyi bilim kurgu filmleri içerisindeki Passengers, 13 Ocak 2017 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Avengers: Endgame – Yenilmezler 4: Son Oyun IMDb: 8,7

en iyi filmler yabancı

Infinity War filminin sonunda Avengers üyelerinden birçoğu dünya üzerinden silinmiş, Iron Man ise Nebula ile uzay boşluğunda sürüklenmektedir. En iyi bilim kurgu filmleri arasında kendisine yer bulan Avengers: Endgame’de dünya üzerinde kalan Kaptan Amerika, Thor, Hulk ve Black Widow ne yapacaklarını bilemez halde çıkış yolu aramaya çalışırlar. Ant Man’in Kuantum Bölgesi’nden çıkış yolu bulması ile beraber yeni bir planı devreye sokan Avengers ekibi, geçmişe giderek olacakların önüne geçmeye çalışırlar. Thanos’un sonsuzluk eldiveni taşlarını başından yok etmeye ve geleceği değiştirmeye karar verirler. En iyi bilim kurgu filmleri içerisinde gişe rekoru ile ön plana çıkan Avengers: Endgame filmi 25 Nisan 2019 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Upgrade – Yükseltme IMDb: 7,6

en iyi yabancı filmler 2018
En İyi Yabancı Filmler 2018 – Upgrade

Yapay zekanın ön plana çıktığı ve en iyi bilim kurgu filmleri içerisinde yer alan Upgrade filminde, eşiyle beraber acımasız bir saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını bu saldırıda kaybeder ve belden aşağısı felç olur. Günün birinde karşısına milyarder bir mucit çıkar ve deneysel bir iş teklif eder. Trace’in bedenine STEM adı verilen bir yapay zeka yerleştirilecektir. Tedavisi ile beraber insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldürenlerin peşine düşmeye karar verir. En iyi bilim kurgu filmleri listesinde yer alan Upgrade filmi 31 Ağustos 2018 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Rampage – Büyük Yıkım IMDb: 6,1

Zeki bir goril ile arasında bağ kuran Primatolog’u konu edinen Büyük Yıkım filmi en iyi bilim kurgu filmleri örneklerindendir. Başlangıçta oldukça nazik olan bu maymun yanlış uygulanan bir deney sonrasında korkunç bir canavara dönüşür. Konuya ilişkin araştırma yapan Primatolog, benzer şekilde hayvanlara uygulanan bu deneylerin yasa dışı yollarını keşfeder. Küresel bir afetin oluşumunun önüne geçmek isteyen Davis, genetiği değiştirilmiş olan bu hayvanları kurtarabilmek için gözden düşmüş olan bir genetik mühendisi ile iş birliği yapar. 13 Nisan 2018 tarihinde vizyona giren Büyük Yıkım filmi, en güzel bilim kurgu filmleri içerisinde bulunur.

 1. Annihilation – Yok Oluş IMDb: 6,9

Natalie Portman’ın başrolünde yer aldığı ve en iyi bilim kurgu filmleri arasında bulunan Yok Oluş, anormal faaliyetlerden sonra hükümetin gizlice karantina altına aldığı “Area X” bölgesini konu edinir. İnsan uygarlığının son izlerini bu bölgeden silmiş olan doğa, bölgeye giden ikinci keşif grubunun intihar ile üçüncü keşif grubunun dost ateşi ile birbirlerini vurmasından sonra adeta intikam almaktadır. Son keşif grubu olan 12. keşif grubu kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yaparlar. Görevleri araziyi haritalayarak örnek toplamaktır. Anormalliklerin yaşanması ile beraber ekibin birbirinden sakladığı sırlar işleri tersine çevirecektir. En iyi bilim kurgu filmleri örneklerinden biri olan Yok Oluş, 12 Mart 2018 tarihinde Netflix platformunda yayınlanmıştır.

 1. Ready Player One – Başlat: Ready Player One IMdb: 7,5

en iyi filmler

Ailesini küçük yaşında kaybetmiş olan Wade ismindeki bir çocuk, gerçek yaşamdan uzaklaşarak bütün zamanını The Oasis adı verilen bir oyun evreninde geçirmeye başlar. En iyi bilim kurgu filmleri örneklerinden bir tanesi olan Ready Player One’da Wade macera dolu zamanlar geçirir. Oyunun milyarder kurucusu oyunculara bir anahtarı bulmaları karşılığında oyun kontrolünü vaat eder. Oyuncular arasındaki bu rekabet ortamı bir süre sonra akıl almaz cinayet planlarına dönüşür. En iyi bilim kurgu filmleri içerisinde bulunan Ready Player One, 30 Mart 2018 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Ant-Man and The Wasp – Karınca Adam ve Eşek Arısı IMDb: 7,1

Hem iyi bir baba olmak hem de süper kahraman olmak için uğraşan Scott Lang’in geçmişindeki sırları çözebilmek için Wasp ile işbirliğini konu edinilen film, Marvel’ın en iyi bilim kurgu filmleri içerisinde bulunur. Sorumluluk sahibi bir Ant-Man ve baba olabilmek için hayatını dengede tutmaya çalışan Scott Lang’in kapısı Dr. Hank Pym ve Hope van Dyne tarafından çalınır. Scott bir kez daha Ant-Man kostümünü giymeli ve Wasp’a yardım etmelidir. En iyi bilim kurgu filmleri örneklerinden bir tanesi olan ve serinin ikinci filmi olarak vizyona giren Ant-Man, 6 Temmuz 2018 tarihinde beyaz perdede boy göstermiştir.

 1. Alita: Battle Angel – Alita: Savaş Meleği IMDb: 7,5

Geleceğe yönelik çekilen en güzel bilim kurgu filmleri listesinde Alita filmi yer alır. Rosa Salazar, nereden geldiğini ve kim olduğunu bilmediği bir geleceğe gözlerini açar. Şefkatli bir doktor olan Ido ise Rosa’yı yanına alarak onu eğitir. Alita yeni hayatına henüz alışmaya çalışırken doktor da onu gizli geçmişinden korumaya çalışır. Yeni arkadaşı Hugo, Alita’ya geçmişini hatırlaması için yardımcı olmak ister. Şehri yönetenlerin Alita’nın peşine düşmesi ile beraber eşi benzeri görülmemiş dövüş yeteneklerinin ortaya çıktığını gören Alita, geçmişine dair bazı ipuçları yakalar. En güzel bilim kurgu filmleri arasında bulunan Alita 15 Şubat 2019 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar IMDb: 8,1

en iyi aksiyon filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri – Mad Max: Fury Road

Mad Max serisinin son filmi olan Fruy Road en iyi bilim kurgu filmleri arasında kendisine yer bulmuştur. Yaşadıkları Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yöntemin yalnız kalmak olduğuna ikna etmiştir. Furiosa adlı bir grubun peşinde olduğu insanların arasında kendisini hiç istemediği bir şekilde bulan Mad Max, Immortan Joe adındaki bir liderin bitmek bilmez nefretinden insanları kurtarmaya çalışır. Mad Max: Furt Road filmi en iyi bilim kurgu filmleri listesinde yer alan filmlerden bir tanesidir ve 15 Mayıs 2015 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Maze Runner: The Death Cure – Labirent: Son İsyan IMDb: 6,2

Labirent serisinin üçüncü filmi olarak beyaz perdeye uyarlanan ve en iyi bilim kurgu filmleri içerisinde yer alan Labiret: Son İsyan filminde, Thomas ve arkadaşları tutuldukları tesisten kaçmayı başarırlar. Tesise direnen isyancı grup ile bir araya gelmeyi başaran Thomas ve arkadaşları, karşı tarafa karşı mücadele ederlerken Minho’yu kaptırırlar. Minho’yu kurtarmak için yeniden tesise girmeyi göze almaları gerekecektir. Bu uğurda almış oldukları karar sadece kendilerini değil, dünyanın gidişatını da etkileyecektir. Labiren: Son İsyan filmi, en güzel bilim kurgu filmleri listesine bir örnek olarak verilebilir. Film, 26 Ocak 2018 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. The Darkes Minds – Karanlık Zihinler IMDb: 5,7

Milyonlarca insanın ölmesine neden olan salgından kurtulmayı başaran bir grup gencin hikayesini konu edinen Karanlık Zihinler, en iyi bilim kurgu filmleri listesinde kendisine yer bulur. Ruby Dale özel güçlere sahip bir gençtir. Kendisi gibi salgından kurtulan diğer gençlerin de kendilerine has yetenekleri bulunur. Ruby ve arkadaşları devlet tesisinden kaçmayı başarırlar ve hayatları bambaşka bir hal alır. East River’da yer alan güvenli bölgeye ulaşmaya çalışan grup, yetişkinler tarafından gençlere açılan savaşı yenmek için savaşmanın yeterli olmadığını göreceklerdir. En iyi bilim kurgu filmleri içerisinde bulunan Karanlık Zihinler, 3 Ağustos 2018 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Escape Room – Ölümcül Labirent IMDb: 4.2

Jeff ve Ben ile beraber olan Jess ve Angie günümüz korku filmi temalarını işleyen bir oyun olan Kaçış Odası’na dahil olurlar. En güzel bilim kurgu filmleri listesinde oyun temasını işleyen farklı bir yapım olarak Escape Room’da bir odada kilitli kalan 4 arkadaş iyi zaman geçireceklerdir. İşler planlandığı gibi gitmez ve duvarda zincire bağlı maskeli birisinin olduğunu fark ederler. Arkadaş grubunun 55 dakikalık süre içerisinde çıkış yolunu bulmaları ve bu düşmanları yok etme pahasına odadan çıkmaları gerekir. En iyi bilim kurgu filmleri örneklerinden biri olarak Escape Room, 29 Eylül 2017 tarihinde beyaz perdede boy göstermiştir.

 1. Illang: The Wold Brigade – Illang: Kurt Tugayı IMDb: 6,0

Kuzey ve Güney Kore ülkelerini bir araya getiren Illang filmi en iyi bilim kurgu filmleri arasında tercih edilebilecek filmlerden bir tanesidir. 2029 senesinde Güney Kore ve Kuzey Kore ülkeleri birleşme kararı alırlar. Son 5 yıldır bunun için hazırlık yapan hükümet yetkililerinin yanı sıra, birleşmeyi destekleyenler ve birleşmeye karşı çıkanlar olarak halk ikiye ayrılmıştır. “Sect” adı verilen bir örgüt birleşmeye karşı çıkan terörist eylemler sergiler. Bunun üzerine polis gücü oluşturulur. En güzel bilim kurgu filmleri listesinde kendisine yer bulan Illang filmi, 2018 yılında vizyona girmiştir.

 1. The Last Boy – Son Çocuk IMDb: 6,9

Bir çocuk, bir asker ve çocuğun annesi etrafında şekillenen film, en güzel bilim kurgu filmleri örnekleri arasındadır. Dünyanın sonu yavaş yavaş gelmekte ve oğlunu uzun zamandır göremeyen Jenna, himayesi altına alabilmek için büyük bir çaba göstermektedir. Dünyanın yeryüzü üzerinde kalan son çocuğu olacak olan bu çocuk için bir asker devreye girer ve anneye çocuğunu himayesi altına alabilmek için yardımcı olur. Bilim kurgu filmleri en iyileri arasında bulunan The Las Boy filmi, 2019 yılında vizyona girmiştir.

 1. Inception – Başlangıç IMDb: 8,8

en iyi kült filmler
Kült Filmler – Inception

Doğaüstü temaları ve ilginç senaryosu ile izleyicilerden büyük beğeni toplayan Inception filmi, en güzel bilim kurgu filmleri içerisinde ender rastlanacak bir hikayeye sahiptir. Dom Cobb’un uzmanlık alanı, bilincin en savunmasız olduğu rüya anındaki gerçekleri ortaya çıkarmaktır. Kurumsal casusluğun tehlikeli yanı ile beraber aranan bir adam haline gelen Dom, aynı zamanda uluslararası bir kaçak konumuna gelmiştir. Dom, içinde bulunduğu bu durumdan kurtulmak için bir fırsat bulur. Bu seferki görevi bir fikri çalmak değil, onu yerine yerleştirmektir. En güzel bilim kurgu filmleri arasında bulunan Inception, 30 Temmuz 2010 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. The Empire Strikes Back – Yıldız Savaşları: İmparator’un Dönüşü IMDb: 8,7

Yıldız Savaşları serisi en iyi bilim kurgu filmleri içerisinde en uzun soluklu olarak yer alan yapımdır. İmparator’un Dönüşü filminde, Yavin Savaşı’ndan 3 yıl sonrası konu edinilir. İsyan Güçleri’nin üç kahramanı imparatorluk tarafından arananlar listesine girer. Darth Vader komutasındaki birlik arananları ablukaya alırlar. Luke’un kaderi ile olan yüzleşmesi aynı zamanda Dart Vader ile olan yüzleşmesini de beraberinde getirecektir. Han’ın eski arkadaşı olan Lando’nun yönetimindeki bulut şehrine giderler. Fakat Vader burada Luke’u beklemektedir. En eksi filmlerden bir tanesi olan Yıldız Savaşları en güzel bilim kurgu filmleri listesinde her zaman kendisine yer bulur. İmparator’un Dönüşü filmi ise 1980 yılında vizyona girmiştir.

 1. The Matrix – Matrix IMDb: 8,7

en iyi yabancı filmler
En İyi Yabancı Filmler – Matrix

Yaşanan gerçeklik ile gerçekliğin ötesini konu alan The Matrix filmi, bu zamana kadar çekilmiş olan en iyi bilim kurgu filmleri arasında dikkat çekenlerdendir. Neo, oldukça tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçekliği bildiğine inanır. Kendisine başka bir dünyaya götürebilecek olan güzel Trinity ile taşınır. Bu kızın götüreceği dünya düzeninde Neo, Morpheus’u bulacak ve Matrix evreni hakkında bir şeyler öğrenecektir. Matrix ile ilgili gerçekleri öğrenmeye çalışan Neo için Trinity’nin götüreceği evren aynı zamanda pek çok tehlikeli kapının da açılmasına neden olacaktır.Bilim kurgu filmleri en iyileri içerisinde uzun yıllardır adından söz ettiren Matrix filmi, 3 Eylül 1999 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Interstellar – Yıldızlararası IMDb: 8,6

en iyi filmler yabancı

Uzay temasını işleyen en iyi bilim kurgu filmleri arasında Interstaller da yer alır. Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yapan ancak teknik becerisi oldukça yüksek olan biridir. İki çocuğu için güvenilir bir yaşam yaratmak isteyen Cooper, geçmişte bıraktığı bilim insanı hayatını da özler. Bir gün Cooper’ın karşısına hiç beklenmedik bir teklif çıkar ve insanlığın güvenliği için bu teklifi kabul etmek zorunda kalır. Zorlu uzay yolculuğuna tek başına çıkmak üzere evren ayrılan Cooper, döndüğünde çok farklı bir manzara ile karşılaşacaktır. Interstaller en güzel bilim kurgu filmleri listesinde rağbet gören filmlerden bir tanesidir. 7 Kasım 2014 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Back to the Future – Geleceğe Dönüş IMDb: 8,5

Kült Filmler
İzlenmesi Gereken Filmler – Geleceğe Dönüş

Çılgın bir bilim adamının keşfini anlatan Geleceğe Dönüş filmi, en iyi bilim kurgu filmleri kategorisinde kendisine yer edinir. Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araç icat etmiştir. Marty ise ufak bir zamanlama hatası ile geleceğe gitmek yerine geçmişe gider. 30 yıl öncesine giden Marty’nin burada istemeden yapmış olduğu bir hamle kendi geleceğini de garip bir şekilde etkiler. Marty’nin yapması gereken tek şey, kendi doğumunu bile etkileyecek olan bu garipliği düzeltmek ve her şeyi yerine koyarak kendi zamanına geri dönmektir. Geleceğe Dönüş filmi bilim kurgu filmleri arasında eski dönemli çekilen ve hala fenomen olan filmler arasında yer alır.

 1. Jurassic Park – Jurassic Park IMDb: 8,1

Dinozorların yeniden dünyaya gelme fikir ile en iyi bilim kurgu filmleri ögelerini işleyen Jurassic Park, fosilleşmiş bir sinekten alınan dinozor DNA’sının bilim insanlarınca yeniden aktifleştirilmesini konu edinir. Dr. Hammond, bulunan DNA’dan yola çıkarak genetik bir dinozor yetiştirir ve hayvanat bahçesi açarak dinozoru buraya yerleştirir. Çeşit çeşit dinozorların yer aldığı bu hayvanat bahçesini ziyaret edenler ise bitki bilimci, avukat, dinozor uzmanı ve bir matematikçidir. Dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakır ve tüm dinozorlar serbest kalır. En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu film, 17 Eylül 1993 senesinde vizyona girmiş, daha sonrasında yeni versiyonları çekilmiştir.

 1. Limitless – Limit Yok IMDb: 7,4

Robert de Niro’nun başrolünde yer aldığı ve en güzel bilim kurgu filmleri listesinde kendisine yer bulan Limitless, yaşamı pek iç acısı olmayan Eddie’ni hikayesini konu edinir. Kız arkadaşından sancılı bir şekilde ayrılan Eddie, yolda eski bir arkadaşına denk gelir. Bu arkadaşından aldığı hap, Eddie’nin beyninin tam kapasite ile çalışmasına yol açar. Hayata farklı bir göz ile bakmaya başlayan Eddie, yüksek zekaya, paraya ve çekiciliğe sahip olur. Aradan çok zaman geçmeden bu yüksek gücün yan etkileri de kendisini göstermeye başlar. Limitless en güzel bilim kurgu filmleri arasında gişe rekoru kıranlardan bir tanesidir. Film, 18 Mart 2011 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi IMDb: 7,7

Zamanda yolculuk temasını inleyen bir başka film olarak en iyi bilim kurgu filmleri içerisinde kendisine yer edinen Kelebek Etkisi, vizyona girdiği dönemde bir çok kişinin beğenisini toplamıştır. Evan Treborn unutmak istediği cinsel taciz dolu geçmişi yüzünden yoğun stres yaşadığı dönemlerde sürekli olarak baygınlık geçirir. Tesadüf eseri zamanda yolculuk yapabildiği fark eden Evan, geçmişinin karanlık bölgelerini silmek için müdahale etmeye başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran genç adam, hayatını yeniden kuracaktır.Bilim kurgu filmleri en iyileri arasında bulunan Kelebek Etkisi, 9 Nisan 2004 tarihinde vizyona girmiştir.

 1. Pacific Rim – Pasifik Savaşı IMDb: 6.9

Deniz altı yaratıklarını konu edinen Pasifik Savaşı’nda insanoğlunu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getiren şey, Kaiju isimli su yaratığıdır. Dünyanı temel kaynaklarını harap eden Kaihu isimli yaratığa karşı, Jaeger adında bir robot üretilir. Robotların dahi çözemeyeceği katastrofik bir gidişat söz konusu olduğundan dolayı Kauji ile insanlığın birebir savaşması gerekir. En güzel bilim kurgu filmleri içerisinde kendisine yer bulan Pasifik Savaşı, 19 Temmuz 2013 tarihinde vizyona girmiştir.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Notları :

Puanlar için IMDb sitesinden yararlanılmıştır.Listede herhangi bir sıralama kriteri yoktur.IMDb puanları zamanla değişebilir.Vizyon tarihleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.

Eğer eksik olduğunu düşündüğünüz bir bilim kurgu filmi varsa yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Author: eniyifilmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir