En İyi Macera Filmleri – Son Yılların En İyi Macera Filmleri

en iyi macera filmleri

 En İyi Macera Filmleri – Son Yılların En İyi Macera Filmleri

Macera filmleri, her yaştan insanın beğeni ile izlediği film türüdür. Seyirci sayısı göz önüne alınarak yapılan en iyi macera filmleri listesinde, yeni ve eski 25 film yer almayı başarmıştır. Listede bulunan macera filmlerinden bazılarının vizyon tarihi çok eski yıllara dayansa da, popülaritesini günümüzde de koruduğundan en iyi macera filmleri listesinde yer almaktadır.

Liste sıralamasında kriter yoktur puanlar için IMDb’den yararlanılmıştır.

En İyi Macera Filmleri

 1. Alpha – Alfa Kurt IMDb: 6,7

7 Eylül 2018 tarihinde vizyona giren film, en iyi macera filmleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Film, günümüzden 20 bin yıl kadar önce, buzul çağının bitiminde geçiyor. Kabilesi ile ilk avına çıkan genç savaşçı, bizon sürüsü ile karşılaşır. Takip ettikleri bir bizon genç savaşçıyı uçurumun kenarına sürükler ve kabilenin diğer savaşçıları da bizonu vurunca, genç adam uçurumdan düşer. Kabile genç adamın öldüğüne inanarak onu terk eder ve geri dönerler. Genç adam ise ölmemiş, sadece ayağından yaralanmıştır.

Kan kokusunu alan kurt sürüsü genç adama saldırır ama genç adam ağaca tırmanıp kurtulur. Ağaçtan inen genç adam yaralandığı için sürüden ayrı düşmüş bir kurtla karşılaşır. Önce kurdu öldürmek istese de, genç adam onu taşıyarak tedavi eder. Kurtla genç savaşçı arasında inanılmaz bir dostluk kurulur. Genç savaşçı kış gelmeden eve dönmelidir ama birçok tehlike onları beklemektedir. Başrolünü Kodi Smit-McPhee’nin üstlendiği film, en iyi macera filmleri listesinde liderliği uzun süre bırakmayacak gibi görünüyor.

 1. Life of Pi – Pi’nin Yaşamı IMDb: 7,9

28 Aralık 2012 tarihinde vizyona giren film, muhteşem gişe rekorları ile en iyi macera filmleri listesinde bulunmaya hak kazanmış. Film, bir kaplanla çocuğun arkadaşlığını anlatıyor. Hindistan’da hayvanat bahçesi işleten bir aile, yük gemisi ile Kanada’ya gitmeye karar verir. Gemi okyanusun ortasında, içindeki tüm canlılarla birlikte hızlı bir şekilde batmaya başlar. Gemiden sandalla kurtulabilen sadece dört hayvan ve bir çocuktur. Hayvanlar ise, Bengal kaplanı, orangutan, yaralı bir zebra ve sırtlandır. Pi henüz 16 yaşındadır ama zekası sayesinde kaplanın diğer hayvanlarla beslenmesini sağlar ve kendisi yemek olmaktan kurtulur. Uzun bir yolculuk esnasında Pi ile kaplan birbirlerine alışmaya başlar ve dost olarak büyülü bir adaya ulaşırlar. Suraj Sharma’nın başrolde olduğu film, ilginç senaryosu ile en iyi macera filmleri listesinde yer almaya devam ediyor.

 1. Mowgli: Legend Of The Jungle – Mogli: Orman Çocuğu IMDb: 6,5

07 Aralık 2018 tarihinde seyircileri ile buluşan film, seyirci sayısı ile hızla en iyi macera filmleri listesinde kendisine yer bulmuştur. Mogli, Hindistan ormanlarında daha çok küçük yaşta, kurtlar tarafından bulunmuş ve büyütülmüştür. Ormanın krallığını da bu kurt sürüsünün yaşlı lideri yapmaktadır. Yaşlı kurt, bu çocuğun insanlarla barış yapmak için iyi bir araç olacağını düşünmektedir. Ormandaki hayvanların tümü de Mogli’yi benimsemiş ve dost olmuştur. Sadece ormana kral olmak isteyen Shere Khan adlı kaplan çocuğu istememektedir. Hatta çocuğu öldürüp, ormana kral olmayı planlamaktadır. Başrolünü Rohan Chand (II)’nin oynadığı heyecan dolu film, en iyi macera filmleri listesindeki üçüncü sıradaki yerini sağlamlaştırmaktadır.

 1. Alita: Battle Angel – Alita: Savaş Meleği IMDb: 7,5

Vizyona 15 Şubat 2019 tarihinde giren film, en iyi macera filmleri listesine de 4 üncü sıradan giriş yapmıştır. Geçmişi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan Alita, kim olduğunu da bilmemektedir. Alita kendisini gelecekte bir yerde bulur ve ne olduğunu anlamaya çalışır. Ido adlı bir doktor, genç kıza yardım etmek için yanına alır. Doktor, cyborg gibi görünen Alita’nın aslında, ruhunun ve kalbinin olduğunu anlar. Doktor, genç kızın olağanüstü gizemli geçmişini öğrenmeden, yeni hayatına alışması için elinden geleni yapmaktadır. Alita’nın yeni arkadaş olduğu Hugo ise, genç kıza geçmişini hatırlatmaya çalışmaktadır. Şehir kötü amaçlı kişiler tarafından yönetilmektedir ve bu kişiler de genç kızdan rahatsızlık duymaktadır. Bu nedenle Alita’nın yok edilmesi için değişik silahlı gruplar gönderilir. Alita ise, insanüstü bir dövüş yeteneğine sahiptir. Rosa Salazar ve Christoph Waltz’ın başrollerde olduğu film, aksiyon sahnelerinin güzelliği ile bu listede daha da yukarılara tırmanabilecek kapasitede görünmektedir.

 1. Papillon – Kelebek IMDb: 7,1

8 Mart 2019’da seyircisinin karşısına çıkan film, muhteşem gişe rakamları ile hızlıca en iyi macera filmleri listesindeki yerini almıştır. Filmde işlemediği bir cinayetten dolayı hapse atılan bir adamın gerçek hikayesi anlatılıyor. Papillon lakaplı Henri, Fransa’nın şeytan adasında bulunan en kötü ve üst derece güvenlikli hapishanesine gönderilir. Papillon, hapishanede çok zengin bir adam olan Dega ile tanışır ve Dega kendisini hapishanede korumasına karşılık, hapisten kaçırmayı teklif eder. Dega ile Papillon arasında sıkı bir ilişki başlar ve kaçış planlarını yapmaya başlarlar. Başrollerini Charlie Hunnam ile Rami Malek’in paylaştığı film, daha uzun bir zaman en iyi macera filmleri listesinde kalacak gibi görünüyor.

 1. Shazam! – Shazam! 6 Güç IMDb: 7,4

5 Nisan 2019 tarihinde vizyona giren film, ilginç konusu ile en iyi macera filmleri listesine üst sıralardan girmiş bulunmakta. Filmde çok eski yıllardan beri bilinen Shazam! Sözcüğü ile olağanüstü güçlere sahip olan bir gencin hikayesi konu ediliyor. Filmin kahramanı Billy Batson, normalde okulu ve gündelik hayatı ile uğraşan bir gençtir. Billy, Shazam’ kelimesini söylediğinde ise, dünyanın en güçlü insanına dönüşüp dünya için mücadele etmektedir. Billy bu kelimeyi söylediğinde Merkür kadar hızlı, Atlas kadar dayanıklı, Zeus kadar görkemli, Herkül kadar güçlü, Aşil kadar cesur ve Süleyman kadar bilge olmaktadır. Zachary Levi’nin muhteşem oyunculuğu ve olağanüstü görselleri ile filmin, en iyi macera filmleri listesinde ilk sıralara tırmanacağı tahmin ediliyor.

 1. The Expendables 3 – Cehennem Melekleri 3 IMDb: 6,1

15 Ağustos 2014 tarihinde vizyona giren film, aksiyon sahnelerinin güzelliği ile en iyi macera aksiyon filmleri listesindeki yerini korumaya devam ediyor. Filmin bu serisinde Barney Ross ve ekibi, bu sefer tehlikeli bir silah tüccarını yakalamakla görevlidir. Bu tüccarın elindeki silah çok tehlikelidir ve kötü amaçlı kişilerin eline geçmeden imha edilmelidir. Barney, aslında eski partneri olan Conrad Stonebanks adlı silah tüccarını daha önceden elinden kaçırmıştır. Barney bu yüzden yeni bir ekip kurar ve ekibe CIA’de dahil olur. Sylvester Stallone, Jason Statham ve Arnold Schwarzenegger gibi dünyaca beğenilen aktörlerin başrolde yer aldığı film, bu listede uzun süre kalacak gibi görünüyor.

 1. Escape Room – Ölümcül Labirent IMDb: 6,4

31 Ocak 2019 tarihinde vizyona giren film, her anının ayrı bir aksiyon taşıması ile en iyi macera filmleri arasında sekizinci sırada yer alıyor. Birbirini tanımayan altı kişiye, posta ile bir odaya giriş biletleri gelir. Bu kişiler görevi kabul edip, bu odadan dışarıya çıkmayı başarırlarsa, birer milyon dolar ödül verilecektir. Altı kişi de teklifi kabul ederek gizemli bir odaya girerler. Odadan kurtulmak için birçok etabın başarılması gerekmektedir. Bu etapları geçebilmek için ise, her etap için verilmiş olan ipuçları bulunmalıdır. Bu esnada ise odanın sıcaklığı sürekli artmakta ve ölümcül bir dereceye ulaşmaktadır. Bu nedenle bir an evvel ipuçları bulunup odadan çıkılması gerekmektedir. Tyler Labine ve Logan Miller’ın başrolde olduğu film, gerilim aksiyon yapısı ile macera filmleri 2019 listesinde bulunmaya devam ediyor.

 1. The Revenant – Diriliş IMDb: 8,0

22 Ocak 2016 tarihinde seyircisi ile buluşan film, yüksek eleştirmen puanları ile en iyi macera filmleri listesinde dokuzuncu sırada bulunuyor. Profesyonel bir tuzakçı olan Hugh Glass, kürk için hayvan avlayarak hayatını kazanmaktadır. Bir av sonrasında, karşılaştığı ayı tarafından ağır şekilde yaralanan Hugh, ekip arkadaşları tarafından ölüme terk edilir. Hava çok soğuktur ve eğer Hugh’u yanlarında götürürlerse, ekip yavaşlayacak ve donma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Hugh henüz ölmemiştir ve bunun intikamını almak istemektedir. Film, Leonardo DiCaprio’nun muhteşem oyunculuğu ile en iyi macera filmler listesinde yerini sağlamlaştırarak, muhafaza etmektedir.

 1. The Legend of Tarzan – Tarzan Efsanesi IMDb: 6,3

8 Temmuz 2016 tarihinde vizyona giren film, daha önceki Tarzan filmlerinden farklı senaryosu ile en iyi macera filmleri listesinde ilk onda yer alıyor. John Clayton, ormanlar kralı Tarzan olarak bilinmektedir ve artık bir lord olarak medeni bir şekilde, Belçika’da yaşamaktadır. John, ticari ateşe olarak Kongo’ya gönderilir. Aslında bu elmas karşılığında, John’a kurulmuş bir tuzaktır. John ve eşini macera dolu bir serüven beklemektedir. John, bu tuzaklardan kurtulmak için tekrar Tarzan olmak zorundadır. Alexander Skarsgård ve Margot Robbie’nin başrollerini paylaştığı film, en iyi filmler listesindeki yerini üst sıralara taşımaktadır.

 1. The Sisters Brothers – Sisters Biraderler IMDb: 7,0

8 Şubat 2019 tarihinde seyircisinin karşısına çıkan film, western tarzı ile en iyi macera filmleri listesindeki yerini on birinci sıradan alıyor. Filmde, Caharli ve Eli adlı iki tetikçi kardeşin ilginç serüveni anlatılıyor. Tetikçi kardeşler birçok görevi başarmış ve kendilerine bu sefer, patronlarının altınını çalan bir altın avcısını öldürme görevi verilmiştir. Görevin çok kolay olduğunu düşünen kardeşlerin başına, hiç ummadıkları olaylar gelir. Başrollerde John C. Reilly ve Joaquin Phoenix’in olduğu film, en iyi macera filmler listesinde gün geçtikçe yükselmektedir.

 1. The Mountain Between Us – Aramızdaki Sözler IMDb: 6,4

12 Ocak 2018 tarihinde vizyona giriş yapan film, senaryosunun kalitesi ile en iyi macera filmleri listesinde yer almayı başarmıştır. Karla kaplı dağlık bir bölgeye düşen uçaktan sadece Alex Martin ve Ben Bass sağ olarak kurtulmuştur. Uçağın enkazından çıkmayı başaran ikiliyi, bu seferde olağan üstü sert ve zor doğa koşulları beklemektedir. Uzun bir süre yardım bekleyen ikili sonunda yardımın gelmeyeceğini ve beklemeye devam ederlerse donarak öleceklerini anlarlar. İkili yüzlerce km yürümek ve en önemlisi de bu seyahat esnasında birbirlerine güvenmelidir. Kate Winslet ve Idris Elba’nın muhteşem oyunculuğu sayesinde film, macera filmleri 2018 arasında yer bulmaya devam ediyor.

 1. The Great Wall – Çin Seddi IMDb: 6,0

30 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren film, dört yıldır en iyi macera filmleri listesinde yer almaktadır. Türk boyları ile Moğolların saldırılarından korunmak maksadı ile yapılan Çin seddi, yapılış amacından farklı olarak, çok güçlü yaratıklara karşı da mücadele vermektedir. Filmde doğaüstü varlıklarla Çin seddi üzerinde yapılan macera dolu mücadeleler anlatılıyor. Film, Matt Damon ve Jing Tian’ın aksiyon dolu sahneleri ile macera filmleri listesinde daha uzun süreler kalmaya aday görünüyor.

 1. Power Rangers – Power Rangers IMDb: 6,0

24 Mart 2017 tarihinde vizyona giren film, fanatik seyirci sayısı ile en iyi macera filmleri listesinde bulunmaya devam ediyor. Filmde, kahramanlar Angel Glove adında bir kasabada normal bir hayat sürmektedir. Kahramanlar uzaylı bir grubun dünyayı yok etmek üzere geldiğini öğrenir. Bunun üzerine tekrar ekibi oluşturmaya ve mücadeleye kaldıkları yerden devam etmeye karar verirler. Fakat bu seferki tehdit çok daha güçlü ve tehlikelidir. Dacre Montgomery ve RJ Cyler’in başrolünü üstlendiği film, macera filmleri 2017 listesinde üst sıralara yükselmeye başlamıştır.

 1. Jumanji: Welcome to the – Jungle Jumanji: Vahşi Orman IMDb: 7,0

29 Aralık 2017 tarihinde seyircisi ile buluşan film, senaryosu ile en iyi macera filmleri listesindeki yerini sağlamlaştırıyor. Filmde, değişik ilgi alanları olan dört arkadaşın buldukları bir oyun sonucunda, yaşadıkları ilginç ve tehlikeli serüven anlatılıyor. Oyunu oynama başladıklarında, kendilerini gizemli bir ormanın içinde ve değişik avatar vücutlarında bulurlar. Buradan kurtulmaları için ise görevleri başarmak zorundadırlar. Başrollerinde Dwayne Johnson ve Jack Black’in olduğu olağan üstü aksiyon sahnelerine sahip olan film, macera filmleri 2017 listesinde yer almaya devam ediyor.

 1. Battleship – Savaş Gemisi: Hedef Dünya IMDb: 5,8

20 Nisan 2012 tarihinde vizyona giren film, gerilim, aksiyon ve bilim kurgu özellikleri ile en iyi macera filmleri listesinde 16’ncı sırada yerini alıyor. Paul Jones adlı savaş üssünde görevli olan teğmen Alex Hopper’ın ağabeyi ise USS Sampson üssünde komutan pozisyonundadır. Paul’un nişanlısının babası ise, iki kardeşin komutanıdır ve amiraldir. Dünya tehdit altındadır ve bu üçlünün kuracağı ekip, bu mücadeleyi vermek zorundadır. Taylor Kitsch ve Rihanna gibi ünlü oyuncuların rol aldığı film, seyirci sayısı azalmadan en iyi macera filmleri listesindeki yerini korumaktadır.

 1. Redbad – Cesur Savaşçılar IMDb: 5,5

28 Haziran 2018 tarihinde vizyona giren film, özellikle görsel zenginliği ile en iyi macera filmleri arasında bulunmayı hak ediyor. Film, MS 754 yıllarında geçiyor ve gerçek bir hikayeyi konu ediyor. Söz konusu yıllarda kuzey Avrupa iki kısma bölünmüştür. Danimarka, Sakson ve Frizler nehrin üst kısmında hayatlarını kurmuşlardır. Ancak Franklar nehrin tam tersine alt kısmında hayatlarını kurmuşlardır. Franklıların asıl hedefi, Romalıların bile yapmayı başaramadığı şeyi yapmak, yani Avrupa’yı kendi hakimiyetleri altına almaktır. Hristiyanlığı Yahudiler haricindekileri köle haline getirecek bir silah olarak kullanmaktadırlar. Bu silahlarını kullanarak amaçladıkları ise Frizlerin kralı olan Aldigisl’in hakimiyeti altında olan Avrupa’nın ticaret merkezini ele geçirmektir. Filmin başrollerini Jonathan Banks ve Søren Malling paylaşmaktadır ve sürükleyici konusu sayesinde film macera filmleri 2018 kategorisindeki yerini üst sıralara taşımaktadır.

 1. Warcraft – Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması IMDb: 6,9

3 Haziran 2016 tarihinde vizyonlarda izleyici ile buluşan film, en iyi macera filmleri listesinde 18 inci sırada yer almaktadır. Film Worl Of Warcraft oyununun sinema filmine uyarlanmış halidir. Filmde ana tema farklı milletlerin fantastik bir evrende karşı karşıya gelmesidir. Ülkeleri yok olan Orkların savaşçılarından hayatta kalmayı başaranlar, bir koloni kurabilme umuduyla bir krallık olan Azeroth’a giderler. Başta Azeroth krallığı Orklara karşı barışçıl bir politika izlese de zaman ilerledikçe savaşın çıkması kaçınılmaz olacaktır. İki dünyanın birleşmesini sağlayan kapı açıldığı zaman, bir orduyu yok oluş ihtimali, diğerini ise yıkım ihtimali beklemektedir. Birbirine düşmanlaşan bu iki gruptan çıkacak iki kahraman, hayatlarının, ailelerinin ve milletlerinin yaşamlarını belirleyecek bir savaşa girerler. Travis Fimmel ve Toby Kebbell’in başrollerini paylaştığı fantastik film macera filmleri listesinde izleyici sayısını sürekli arttırmaktadır.

 1. Hostiles – Vahşiler IMDb: 7,2

30 Mart 2018 tarihinde izleyicilere sunulan film, macera filmleri listesine kısa sürede girmeyi başarmıştır. Filmde Blocker adlı savaş ve yaşadıkları sonucu sert karaktere sahip olan bir ABD subayına bir savaş şefi ve ailesinin Montana’da bulunan topraklarına dönerken eşlik ederek koruma görevi verilir. Blocker için bu gittiği en zor görev olacaktır çünkü bu savaş şefi, zamanında en büyük düşmanıdır ve tanıdıklarından birçoğunun ölümüne neden olmuştur. Yolda ilerlerken birçok kabile ve vahşi doğa tehditlerine maruz kalacak ve bunların üstesinden gelmek zorunda kalacaklardır. Başrolleri Christian Bale ve Wes Studi tarafından paylaşılan film macera filmleri 2018 kategorisindeki yerini korumaktadır.

 1. How It Ends – Nasıl Biter IMDb: 5,0

13 Temmuz 2018 tarihinde vizyona giren film, en iyi macera filmleri listesinde yükselen bir grafiğe sahiptir. Will Younger, yaşadığı şehirde oluşan bir felaket sonucu hamile nişanlısını şehirde arayan bir avukattır. Şehirdeki bu felaket şehri ikiye böler ve nişanlısı bir tarafta kendisi ise diğer tarafta kalır. Nişanlısının babası ile birlik olup, nişanlısını bulmak için yola koyulurlar. Theo James ve Forest Whitaker’ın başrollerinde yer aldıkları filmin, en iyi macera filmleri listesinde yerini üst sıralara taşıyacağı düşünülmektedir.

 1. Isle of Dogs – Köpek Adası IMDb: 7,9

20 Nisan 2018 tarihinde izleyicilere sunulan film, en iyi macera filmleri listesinde 21 inci sırada yer almaktadır. Megasaki City’deki tüm köpekler hakkında şehirden uzaklaştırma kararı verilir ve köpekler çöplerin bulunduğu bir alana sürülür. Atari Kabayashi adlı 12 yaşındaki bir çocuğun da köpeği diğer köpeklerle birlikte sürülmüştür. Bunun sonucunda Atari, kendi köpeğini kurtarmak için yola koyulur. Wes Anderson’ın yönetmenliğini yaptığı film en iyi macera filmleri kategorisinde oldukça yüksek puana sahiptir.

 1. Journey to the Center of the Earth – Dünyanın Merkezine Yolculuk IMDb: 5,8

18 Temmuz 2008 tarihinde vizyona giren film en iyi macera filmleri listesinde alt sıralarda olmasına rağmen, artan seyirci sayısı ile yukarılara doğru ilerlemektedir. Sean Anderson, Bir profesör olan Trevor Anderson’ın yeğenidir. Trevor, Sean’a kardeşinin son yolculuğuna ait bir kitap verir ve ikili kitap doğrultusunda İzlanda’ya doğru bir yolculuk yaparlar. Brendan Fraser ve Josh Hutcherson’ın başrollerini paylaştığı film, macera filmleri listesinde yerini sağlamlaştırmaktadır.

 1. The Mercy – Merhamet IMDb: 6,0

9 Şubat 2018 (UK) tarihinde izleyicilerin beğenisine sunulan film, en iyi macera filmleri listesine büyük gişe hasılatı ile giriş yapmıştır. Film bir ailenin sırları ile duyulan endişeleri, gerilimli bir senaryo ile ele alıyor. Anneleri ile büyük annelerinin bakımını üstlenen iki kardeş, gün geçtikçe büyük anneleri ile ilgili gizemli sırları öğrenmeye başlarlar. Chandler Riggs ve Joel Courtney’in başrolde olduğu film, maceraya gerilimi de ekleyerek macera filmleri listesinde bulunmaya devam ediyor.

 1. The Kid Who Would Be King – Kral Olacak Çocuk IMDb: 6,0

25 Ocak 2019 (USA) tarihinde vizyona giren film, en iyi macera filmleri arasına fantastik ve macera özelliklerini birleştirerek giriyor. Filmde 12 yaşındaki fakir bir çocuğun, ünlü Excalibur kılıcını bulması ve kılıcın ait olduğu dönemdeki büyücü Morgan’la mücadelesi anlatılıyor. Başrollerini Louis Serkis ve Tom Taylor (IV)’ın üstlendiği filmin, listede hızla yükseleceği tahmin ediliyor.

 1. Flyboys – Kahraman Pilotlar IMDb: 6,5

6 Ekim 2006 tarihinde vizyona giren film, vizyon tarihinden itibaren nerede ise her yıl macera filmleri listesinde bulunuyor. Film, birinci dünya savaşı öncesi, ABD’li gençlerin savaş pilotluğu yapmak için Fransa’ya gitmelerini konu ediyor. Bu genç pilotların katıldığı mücadeleler ve aşkları heyecan dolu sahnelerle birleştiriliyor. James Franco ve Jean Reno’nun oyunculukları, filmin kalitesini daha da arttırıyor.

Notlar : Efsane macera filmleri olan Yüzüklerin Efendisi veya Hobbit gibi filmler en iyi filmler listesinde yer aldığı için bu listeyi daha çok son zamanların filmleri arasından yapmaya çalıştık.Eksik olduğunuz düşündüğünüz filmleri yine yorumalr kısmından belirtebilirsiniz.Ayrıca vizyon tarhileri genellikle Türkiye için geçerlidir bazı filmlerde ülkeden ülkeye göre tarih değişebilir.

IMDb puanları zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Author: eniyifilmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir