En İyi Yerli Komedi Filmleri – Yerli Komedi Filmleri Listesi

yerli komedi filmleri

En İyi Yerli Komedi Filmleri – Yerli Komedi Filmleri Listesi

Eniyifilmler.info ‘nun yeni film listesi‘ne hoşgeldiniz.Bu listemizde en iyi yerli komedi filmleri derlemeye çalıştık.Böylelikle arama yaptığınız “yerli komedi filmleri” “Türk komedi filmleri” “komedi filmleri Türk” “en iyi Türk komedi filmleri” gibi kelimlerin sonucuna kısa yoldan ulaşmış olacaksınız.

Her yazımızda belirttiğimiz gibi sıralamalarda herhangi bir kriter yoktur ve filmlerin bazı bilgilerinde IMDb sitesinden yararlanılmıştır(oyuncular,fotoğraflar,puanlar vs).Hazırsak 2000 yılı sonrası en iyi yerli komedi filmler listesine geçelim.

Not: Öne çıkan oyuncular IMDb’de geçen oyunculardır, tüm oyuncuları yazma gibi bir imkanımız olmadığı için böyle yazmak zorunda kaldık isteyenler IMDb adresinden oyuncuların full listesine bakabilir.

Yerli Komedi Filmleri Listesi

30. Celal ile Ceren (2013) – IMDb 2.7

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Celal ile Ceren

Şahan Gökbakar ve Ezgi Mola’nın romantik komedi filmi.Filmin konusu özetle uzun zamandır birlikte olan çiftin “bekarlığa veda partisi” sonrası aralarının bozulması ve Celal’in(Şahan Gökbakar) Ceren’e(Ezgi Mola) kendini affettirmeye çalışması sırasında yaşadığı süreçleri işliyor.Türk komedi filmleri listesine girmeyi hakeden bir film.

Oyuncular : Sahan Gökbakar, Ezgi Mola, Dilsah Demir

29. Bana Bir Soygun Yaz (2012) – IMDb 4.8

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Bana Bir Soygun Yaz

Tartışma sonucu para dolu şekerleme kutusunu yakan Onur’un sevgilisi Leyla Onur’u çok zor bir duruma sokar.Onur çocukluk arkadaşlarının yanına gittiğinde vahim durumu öğrenir.3 kafadar paranın sahibi Hacamat Hüso’ya parayı ödemesi soygun yapmayı planlarlar.Her şey bundan sonra başlayacaktır.

Oyuncular : Ezel Akay, Çetin Altay, Ömür Arpaci

28.Recep İvedik (2008) – IMDb 4.7

en iyi yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Recep İvedik

Şahan Gökbakar’ın efsanelişmiş film serisi Recep İvedik.Türk komedi filmleri arasında en popüler filmlerden bir tanesi.Kendine has karakteri ile Recep’in başından geçen maceraları anlatan film serileri en iyi Türk komedi filmleri arasına girmeyi başarıyor.

Oyuncular : Sahan Gökbakar, Fatma Toptas, Tulug Çizgen

27. Damat Takımı (2017) – IMDb 5.7

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Damat Takımı

5 kafadar lise arkadaşın komedi hikayesi.Filmde 5 arkadaştan biri evlenince haliyle diğerleri bekarlığa veda partisi düzenlemek ister.Fakat bu parti çok farklı olacaktır.Lise zamanlarında ne yapıyorlarsa şimdide o anıları gerçekleştirmek isteyecekler.Bunun yanı sıra lisedeki düşmanları Besim ile düğüne kız arkadaşlarıyla geleceklerine iddaaya girerler.Kısa sürede hem lise anılarını yapıp hem de kız arkadaş bulmak zorunda kalan ekip mükemmel bir komedi hikayesi yazacaklardır.

Oyuncular : Furkan Andic, Özgürcan Cevik, Pelin Akil

26. Görümce (2016) – IMDb 5.1

türk komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Görümce

Yeliz ve Ahmet kardeşlerdir.Yeliz kardeşiniz aşırı sevmektedir ve kimseyle paylaşamaz.Bir gün Ahmet bir kıza aşık olup ciddi planlar yapmaya başlayınca kardeşini kıskanan Yeliz Ahmet’in aşık olduğu Deniz’e türlü türlü oyunlar yaparak onu bu işten soğutmaya çalışır bu inatlaşmalar ortaya komik bir film çıkaracaktır.

Oyuncular : Gupse Ozay, Bugra Gülsoy, Eda Ece

26. Ay Lav Yu (2010) – IMDb 5.6

türk komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Ay Lav Yu

Tine Köyü’nün yabancı gelin ile imtihanı diyerek tek cümle ile özetleyebiliriz.Yusuf Ağa oğlu İbrahim’i okusun diye okul avlusuna bırakınca Papaz Hana İbrahim’e sahip çıkmıştır.İbrahim büyüyüp Amerikalı aşkı Jessica ile köye geri dönünce olanlar olmuştur.

Oyuncular : Sermiyan Midyat , Katie Gill  , Cengiz Bozkurt

25. Küçük Esnaf (2016) – IMDb 5.6

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Küçük Esnaf

Bir anda babasının mafyaya olan borcu esnaf Berhudar’a kalınca olanlar olur.Ödeme yolları düşünürken karşısına bir de genç ve güzel bir kız çıkınca işler iyice sarpa sarar.

Oyuncular : Ibrahim Büyükak , Erdal Tosun, Cezmi Baskin

24. Çakallarla Dans (2010) – IMDb 5.6

türk komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Çakallarla Dans

Servet’in çalıştığı şirketten para çalmaya çalışan dört kafadarın macerası unutulmaz bir komedi filmi hatta seriye dönüşen bir efsane hale gelecektir.Çakallarla Dans en iyi Türk komedi filmlerinden olup diğer serilerinide izlemenizi tavsiye ederiz.

Oyuncular : Sevket Çoruh, Tuba Ünsal, Ilker Ayrik

23.G.D.O Kara Kedi (2013) – IMDb 5.4

en iyi yerli komedi filmleri
En İyi Yerli Komedi Filmleri – G.D.O Kara Kedi

Gürkan,Orhan ve Duran üç kardeştir.Filmde tüm yanlışlıkların bu üç kardeşi bulması üstüne bir de Duran’ın aşık olup kız kaçırmasıyla işler iyice sapa sarar.Kara kedinin laneti adeta bu 3 kardeşi bulmuştur.Şafak Sezer’in tiplemesiyle film daha da komik bir film haline gelecektir.

Oyuncular : Safak Sezer, Serkan Sengül, Melisa Pamuk

22. Sen Kimsin? (2012) – IMDb 5.1

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Sen Kimsin?

Tekin(Tolga Çevik) dedektiflik işine girer ve İsmail Abi ile kayıp bir kızı bulmak için kollarını sıvarlar.Kendince yöntemleri alan Tekin filmi daha komik yapacak ve bu serüven normal bir davadan çıkıp işlerin iyice sarpa sardığı bir maceraya dönüşecektir.

Oyuncular : Tolga Çevik , Zeynep Özder , Köksal Engür

21. Mandıra Filozofu (2013) – IMDb 6.7

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Mandıra Filozofu

Doğal bir yaşam yaşayıp Robinson Crusoe’u örnek alan zengin iş insanı Cavit Bey’in yaşadığı tatlı doğal güzellikleri olan köydeki diğer insanlarla komik çekişmelerini ele alıyor.

Oyuncular : Rasim Öztekin, Müfit Can Saçinti, Ayda Aksel

20. Sağ Salim (2012) – IMDb 6.5

en iyi türk komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Sağ Salim

Sevap işlemek için kimsesiz birinin cenazesini ücretsiz götürmeyi kabul eden Salim’in başına gelmeyen kalmıyor.Ufak kamyonetiyle türlü türlü davaların ve maceraların içine giren Salim bu işlerden kurtulmak için elinden geleni yapıyor.Çok güzel bir komedi serüveni sizleri bekliyor.

Oyuncular : Burçin Bildik, Alper Saldiran, Fulya Zenginer

19. Yol Arkadaşım (2017) – IMDb 6.1

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Yol Arkadaşım

İlaç müessirliği yapan Onur kız arkadaşının aile ile tanışmak için Ayvalık’a gitmesi gerekir.Bir ugulama vasıtasıyla yanına bir yol arkadaşı bulan Onur yapması gereken işlerini gerçekleştirmeye çalışırken yanına aldığı Şeref’in varlığı ve açtığı belalar ise bu işlere engel olacaktır.

Oyuncular : Oguzhan Koç, Ibrahim Büyükak, Emre Kinay

18. Patron Mutlu Son İstiyor (2014) – IMDb 6.1

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Patron Mutlu Son İstiyor

Patronu tarafından mutlaka mutlu sonla biten bir film yazması için görevlendirelen bir senaristin komedi macerasını ele alan film en iyi Türk komedi filmleri listesine girmeyi başarıyor.Tabii bu başarının olmasında payları olan Tolga Çevik ve Ezgi Mola’yı es geçmemek gerekiyor.

Oyuncular : Tolga Çevik, Ezgi Mola, Murat Basoglu

17. Kolpaçino (2009) – IMDb 6.0

türk komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Kolpaçino

Şafak Sezer’in efsane haline gelmiş aynı zamanda serileşmiş en iyi yerli komedi filmlerinden olan Kolpaçino anlatılmaz yaşanır 🙂 Aksiyon komedi tadında yer altı dünyasını işleyen film mutlaka izlenmesi gereken komedi filmlerinden.

Oyuncular : Safak Sezer, Aydemir Akbas, Ali Çatalbas

16. Kocan Kadar Konuş (2015) – IMDb 6.3

en iyi türk komedi filmler
En İyi Türk Komedi Filmleri – Kocan Kadar Konuş

İlerleyen yaşına rağmen düzgün bir ilişkisi olmayan Efsun (Ezgi Mola) ilişkideki nazlanmayı, trip atmayı gibi kavramları bilmez.Tam evde kaldım düşüncesine kapılırken karşısına lise aşkı Sinan (Muray Yıldırım) çıkınca tekrar aşkı filizlenir.

Oyuncular : Murat Yildirim , Ezgi Mola , Enis Arikan

15. Ailecek Şaşkınız (2018) – IMDb 6.5

yerli komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Ailecek Şaşkınız

Babasından devraldığı şirketin başına geçen Ferhat ve şirketin finans direktörü ve Ferhat’ın çocukluk arkadaşı olan Gökhan başına gelen komik serüveni anlatan film izlenmesi gereken yerli komedi filmlerinden.

Oyuncular : Ahmet Kural, Murat Cemcir, Saadet Aksoy

14. Kara Bela (2015) – IMDb 7.0

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Kara Bela

Yaşadığı sürece kendinci kurallarından vazgeçmeyen Kudret’in arkadaşı yüzünden karıştığı bir soygun yüzünden başı belaya girer.Ekibe sonradan giren kişiyle işler çok değişir.Bu süreçte ekibin başına hem tehlikeli hem de bir çok komik olaylar gelecektir.Kara Bela yerli komedi filmleri arasında kendine yer bulmaya başarıyor.

Oyuncular : Cengiz Bozkurt, Seda Bakan, Erkan Kolçak Köstendil

13. Eyvah Eyvah (2010) – IMDb 7.1

en iyi tük komedi filmleri
Komedi Filmleri – Eyvah Eyvah

Klarnetçi Trakyalı Hüseyin İstanbul’a gidecektir.İstanbul’da gece kulüplerinde boy gösteren Firuzan Hüseyin’e İstanbul’da destek olacaktır.İkili birbiri ile kaynaşınca hayatları daha da renklenecektir.Demet Akbağ ve Ata Demirer’in boy gösterdiği Eyvah Eyvah yerli komedi filmleri arasında.

Oyuncular : Demet Akbag, Ata Demirer, Tanju Tuncel

12. Çalgı Çengi (2011) – IMDb 7.2

yerli komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Çalgı Çengi

Organizatörlük yapan Salih ve Gürkan bir gün yine bir düğüne gider, bodrum katında sahne için hazırlık yapan bu ikili cinayete tanık olunca komik bir maceraya atılırlar.Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in yine komik ve seri filmlerinden bir tanesi.

Oyuncular : Murat Cemcir, Ahmet Kural, Bora Akkas

11. Kötü Kedi Şerafettin (2016) – IMDb 7.3

yerli animasyon filmleri
Yerli Animasyon Filmleri – Kötü Kedi Şerafettin

Yerli komedi filmleri arasında nadir bulunan yerli animasyon filmi Kötü Kedi Şerafettin.Yıllarca emek verilen bir çalışmanın sonucu olan yerli komedi animasyon filmi Kötü Kedi Şerafettin izlenmesi gereken Türk komedi filmlerinden.

Seslendirme : Ugur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabik

10. Düğün Dernek (2013) – IMDb 7.2

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Düğün Dernek

Özellikle Tüpçü Fikret’in filme damga vurduğu , başrollerini Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in paylaştığı dört arkadaşın bir kasabada imece usülü düğün yapmaya çalışmasını ele alan film en iyi Türk komedi filmlerinden.

Oyuncular : Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin

9. Yahşi Batı (2009) – IMDb  7.4

yerli komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Yahşi Batı

Osmanlı Padişahı tarafından Amerika’ya gönderilen Aziz ve Lemi Beyler’in yolculukları sırasında çok değerli bir elması haydutları çaldırması sonucu başına gelen olayları komik bir şekilde işleyen bir film.Elmasın parasını tekrar kazanmak için türlü türlü işlere ve maceralara atılan iki karakterin başına çok komik işler gelecektir.

Oyuncular : Cem Yilmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz

8. Neredesin Firuze (2004) – IMDb 7.3

yerli komedi filmleri
Yerli Komedi Filmleri – Neredesin Firuze

Yerli komedi filmleri tarihinin en bilindik filmlerinden biri.Gerek kadroysuyla gerek müzikleriyle grek senaryosuyla kesinlikle izlenmesi gereken bir film.Ana teması müzik ve menejerlik ilişkeleri olan Neredesin Firuze mutlaka izlenmesi gereken komedi filmlerinden.

Oyuncular : Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbag

7. Organize İşler (2005) – IMDb 7.4

yerli komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Organize İşler

İstanbul’da araba hırsızlığı yapan bir çetenin macerasını anlatan film.Çetenin lideri birinin hayatını kurtarır ve onu ekibe katmaya çalışır.Organize İşler Türk komedi filmleri arasında unutulmazlar arasına girmiş ve çok ses getirmiş bir filmdir.

Oyuncular : Yilmaz Erdogan, Tolga Çevik, Cem Yilmaz

6. Limonata (2015) – IMDb 7.5

yerli komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Limonata

Farklı kültürlerde yetişen iki kardeşin komik hikayesini ele alan film izlenmesi gereken yerli komedi filmleri arasında yer alıyor

Oyuncular : Ertan Saban, Serkan Keskin, Funda Eryigit

5. Arif V 216 (2018) – IMDb 7.4

yerli komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Arif V 216

Arif uzay macerasından sonra normal hayatına dönerken beklenmedik şekilde 216 Arif’in yanına gelerek insan olmayı istemektedir.Bu istek bu ikiliyi yıllar öncesine bir maceraya götürecektir.Yeşilçam’ın o eski günlerini ve komik olayları iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir film karşınıza çıkmaktadır.

Oyuncular : Cem Yilmaz, Ozan Güven, Özkan Ugur

4. Aile Arasında (2017) – IMDb 7.8

yerli komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Aile Arasında

Takıntıları olan Fikret uzun süren evliliğini bitirmiş aynı zamanda vokalistlik yapan Solmaz da uzun süren evliliğini bitirmiş ve bu ikilinin yolları tuhaf bir şekilde kesişmiştir.Her şey bundan sonra başlayacaktır.Usta oyunculukla dikkatleri çeken film harika bir yerli komedi filmi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oyuncular : Engin Günaydin, Demet Evgar, Erdal Özyagcilar

3. Vizontele (2001) – IMDb 8.0

yerli komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Vizontele

Yerli komedi filmleri denilince akla gelen unutulmaz filmlerden Vizontele gerek oyuncu kadrosu ile gerek senaryosu ile çok sevilmiştir.Kötün televizyon ile imtahınını ele alan film yerli komedi filmleri tarihine damga varmuş filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Oyuncular : Yilmaz Erdogan, Demet Akbag, Altan Erkekli

2. G.O.R.A (2004) – IMDb 8.0

en iyi türk komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri

Unutulmaz Cem Yılmaz filmlerinden bir tanesi olan bilim kurgu komedi tadında bir film olan G.O.R.A halı işletmeciliği yapan Arif’in uzaya kaçırılması ile başlayan bir macerayı anlatıyor.Daha sonra efsane bir seri haline gelecek olan G.O.R.A mutlaka izlenmesi gereken yerli komedi filmlerinden bir tanesi.

Oyuncular : Cem Yilmaz, Rasim Öztekin, Özkan Ugur

1. Pardon (2005) – IMDb 8.2

yerli komedi filmleri
Türk Komedi Filmleri – Pardon

Çok yakın arkadaş olan İbrahim,Aydın ve Muzaffer’in komik hikayesini ele alan en iyi Türk komedi filmlerinden olan Pardon, İbrahim’in resmi üniforma görmeye danayanaması ile başlar.Birgün üniformalı polisleri gören İbrahim kaçmaya başlayınca polis bu durumdan şüphelenir ve üçlüyü içeri alır.Komedi tadında macera şimdi başlayacaktır.

Oyuncular : Ferhan Sensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbas

2000 Öncesi Bonus En İyi 5 Türk Komedi Filmleri

5. Kahpe Bizans (1999) – IMDb 5.7

yerli komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Kahpe Bizans

Bizans dönemini komik ve ilginç bir şekilde anlatan film güldüren komedi filmleri arasında yer alıyor.Mehmet Ali Erbil , Cem Davran ve daha birçok büyük oyuncular filmin iyi olmasında önemli pay sahibi.

Oyuncular : Mehmet Ali Erbil, Demet Sener, Cem Davran

4. Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) – IMDb 8.2

en iyi türk komedi filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Her Şey Çok Güzel Olacak

Yıllardır görmediği ağabeyini tesadüfen gördüğü Altan kendi planları için ağabeyine yaklaşır.Ama bu ikiliyi sürekli tehlikeli olaylar beklemektedir.2000 önce yerli komedi filmleri listesine adını yazdırmayı başarmış güzel bir filmdir.

Oyuncular : Cem Yilmaz, Mazhar Alanson, Ceyda Düvenci

3. Kibar Feyzo (1978) – IMDb 8.7

en iyi komedi filmleri
En İyi Komedi Filmleri – Kibar Feyzo

Türk komedi filmleri listesi yaparız da Kemal Sunal filmlerini koymasak olur muydu? Olmazdı.Sevdiği kız için İstanbul’a başlık parasını bulmaya gelen Feyzo’nun başından geçen olayları anlatan film unutulmaz Kemal Sunal filmleri arasına girmeyi başarıyor.

Oyuncular : Kemal Sunal, Sener Sen, Ilyas Salman

2. Tosun Paşa (1976) – IMDb 9.0

en iyi kemal sunal filmleri
En İyi Kemal Sunal Filmleri – Tosun Paşa

Sadece yerli komedi filmi olarak değil aynı zamanda unutulmaz filmler ünvanını da alan Tosun Paşa Seferoğulları ve Tellioğulları arasında mücadeleyi ele alıyor.Yeşil Vadi için sahte bir Tosun Paşa yaratılan filmde paşa rolünü tabiki Kemal Sunal oynuyor.En iyi Türk komedi filmleri arasında olan Tosun Paşa’yı izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririz.

Oyuncular : Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Nasit

1. Hababam Sınıfı (1975) – IMDb 9.4

kemal sunal filmleri
En İyi Türk Komedi Filmleri – Hababam Sınıfı

Oyuncular : Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe

Özel Çamlıca Lisesi’nin en haylaz sınıfı Hababam Sınıfı ve bu sınıfı adam etmeye çalışan Mahmut Hoca.Hababam Sınıfı yerli komedi filmleri arasında önemli rol oynamasından ziyade en unutulmaz ve kült film diyebileceğimiz filmler arasındadır.Gerek oyuncuları gerek senaryosu ile mükemmel bir seri haline dönüşmüş en iyi Türk komedi filmlerinden bir tanesidir.


En iyi Türk komedi filmler listesinde eksik olduğunu düşündüğünüz film varsa bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.Böyle yerli komedi filmleri listesine destek sağlamış olursunuz.

Author: eniyifilmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir